26 kovo, 2024
Nesvarbu, ar įsidarbinote naujame darbe, pradedate verslą ar sudėtingą projektą, gali kilti (ir labai dažnai kyla) nesėkmės baimė. Juk baimė yra prigimtinė reakcija, kurios tikslas – apsaugoti. Tačiau, nors tai yra natūralus žmogaus išlikimo instinktas, jis taip pat gali būti neracionalus ir stabdyti nuo judėjimo į priekį. Galų gale, patirti karjeros nesėkmes gali būti geriausia, kas jums nutiks. Tiesą sakant, kaip pabrėžia Arianna Huffington: „Nesėkmė nėra sėkmės priešingybė; tai sėkmės dalis“. Nesėkmės baimė iš esmės yra gėdos baimė ir kiekvienas ją suvokia skirtingai. Kai kurie žmonės patiria vengimo, nerimo, bejėgiškumo ir kontrolės praradimo jausmus. Galite tinkamai neįvertinti savo sugebėjimų tam, kad nesijaustumėte nusivylę, arba netgi pasakyti žmonėms, kad greičiausiai nepateisinsite jų lūkesčių. Tačiau neįmanoma tobulėti nei profesionaliai, nei kitaip, jei nesiryžtate peržengti savo ribų. „Forbes“ išskiria penkis būdus, kurie padeda kovoti su nesėkmės baime, kad galėtumėte pasiekti net pačius aukščiausius tikslus.
Pirmas žingsnis yra tiksliai nustatyti, ko bijote. Pavyzdžiui, ar nerimaujate, kad būsite atleistas iš darbo arba atrodysite kvailai kambaryje, kuriame pilna žmonių? O gal bijote atstūmimo? Ar tiesiog bijote nežinomybės? Išsiaiškinus problemos esmę, lengviau ją suprasti ir išspręsti. Vizualizuokite kliūtis. Galima daug ką pasakyti apie pozityvų mąstymą, bet to nepakanka, kad nugalėtumėte nesėkmės baimę. Taip pat turite įsivaizduoti kliūtis kelyje. Gabriele Oettingen, knygos „Permąstyti pozityvų mąstymą“ autorė, aprašo, kaip vien tik svajojimas apie tikslą ilgainiui padaro žmones labiau nusivylusius ir nelaimingus. Taigi vietoj to ji pristato naują ateities vizualizavimo būdą, vadinamą mentaliniu kontrastavimu. Tai apima susitelkimą į savo tikslus ir kliūčių, kurios gali trukdyti, vizualizavimą.
Oettingen siūlo keturių etapų vizualizacijos procesą: Vizualizuokite savo tikslą kuo detaliau. Vizualizuokite rezultatą. Vizualizuokite kliūtis. Sukurkite strategiją, kaip įveikti kliūtis, ir įsivaizduokite, kaip įgyvendinate šį planą. Laikydamiesi šio požiūrio, būsite labiau motyvuoti siekti savo tikslo.
Kai bijoma nesėkmės, dažnai atsiranda atidėliojimas. Tačiau neveiklumas yra būtent tai, kas sukelia nerimą. Vietoj to, suskaidykite savo didesnį tikslą į mažesnius, įgyvendinamus veiksmus. Šis požiūris padeda organizuoti mintis, sukurti pagreitį ir sustiprinti pasitikėjimą. Taip pat mažiau atidėliosite savo veiksmus, nes staiga pasirodys, kad tikslą pasiekti daug lengviau. Kaip kartą pasakė Martinas Lutheris Kingas jaunesnysis: „Nereikia matyti visų laiptų, tiesiog ženk pirmą žingsnį“.
Timas Ferrisas, knygos „The 4-hour Workweek“ autorius, rekomenduoja techniką, vadinamą „baimės nustatymu“. Pirmiausia, pradėkite nuo trijų tuščių puslapių. Pirmame puslapyje viename stulpelyje surašykite viską, ko bijote, kalbant apie situaciją, įskaitant visus blogiausius scenarijus. Antrame stulpelyje nurodykite būdus, kaip sumažinti kiekvieno blogiausio atvejo tikimybę. Tada trečiame stulpelyje užrašykite būdus, kaip galėtumėte atitaisyti žalą, jei situacija išsipildytų. Antrame puslapyje išvardykite teigiamą naudą, kurią duoda net bandymas ar dalinė sėkmė imantis veiksmų. Galiausiai, trečiame puslapyje, apsvarstykite neveikimo pasekmes, įskaitant emocinius, fizinius ir finansinius komponentus.
Kai priimate mokymosi ar augimo mąstymą, nesėkmes galima vertinti kaip mokymosi patirtį. Pasak dr. Carol Dweck, knygos „Mindset: The New Psychology of Success“ autorės: „asmenys, tikintys, kad jų talentai gali būti ugdomi (dėl sunkaus darbo, gerų strategijų ir kitų indėlio), turi augimo mąstymą“. Taigi, nors pakeliui galite patirti keletą nesėkmių, turite sutelkti dėmesį į pamokas, kurias pasiimsite su savimi. Nesėkmės baimė gali paralyžiuoti, bet jūsų darbas neleisti jai to padaryti. Nors baimė visada bus šalia, svarbiausia yra tai pripažinti ir neleisti, kad ji jus sulaikytų nuo svajonės įgyvendinimo. Jei to tikrai norite, tiesiog patikėkite savimi ir nerkite. Džiaugsitės, kad tai padarėte. Neleiskite, kad nesėkmės baimė jus sulaikytų. Daugeliu atvejų prasto rezultato pasekmės yra daug mažiau kenksmingos, nei jums atrodo. Tie, kurie norėtų jus sugėdinti dėl nesėkmės, dažnai turi mažiau patirties, žinių ar galimybių; jie nėra svarbesni už nepažįstamąjį gatvėje. Niekas nėra tobulas ir niekas nėra amžinas. Švęskite savo nesėkmes, mokykitės iš jų ir pereikite prie kito iššūkio.
P.S
Įdomu! W. Disney buvo atleistas iš darbo už nepakankamai lakią vaizduotę ir gerų idėjų trūkumą, Harry Potterį atmetė daugiau nei 12-ka leidėjų, o T. Edison prireikė daugiau nei 1000 bandymų išrandant elektros lemputę. 😉 Tai ar tikrai jūsų nesėkmės baimė gali jus sulaikyti nuo didelių laimėjimų?
—————————
Šaltiniai: