BLOGAS

8 rugpjūčio, 2018

Samdyti požiūrį apsimoka

Tikiu, kad kiekvienam iš Jūsų yra tekę patirti tą jausmą, kai mėgaujatės atliktu darbu, kuris iš pirmo žvilgsnio atrodo neįmanomas. Neapsakomas džiaugsmas būti kolegų, kurie atrodo, kuria stebuklus atlikdami savo darbus, nors pasamdyti dirbti pardavimo vadybininkais, projektų vadovais ar administratoriais. Apie tokius kaip jūs ir juos paprastai sakome – aktyvūs, jaučia aistrą darydami tai ką daro, jiems „dega“ akys. Vis labiau ryškėjanti pastarųjų metų tendencija personalo valdyme sako apie tai, kad turime samdyti požiūrį, o ne žinias, įgūdžius ar patirtį. Pastarieji dalykai lengvai įgyjami, jei žmogus nori. Kitaip sakant – jei nežino ar nemoka, gali sužinoti ar išmokti. Tačiau požiūris paprastai nesikeičia arba keičiasi sunkiai.

Emocinio intelekto šalininkai teigia, kad 80% žmogaus sėkmės priklauso nuo jo emocinio intelekto, tai yra, jo savimonės, savireguliacijos, empatijos, motyvacijos ir galiausiai gebėjimo būti su žmonėmis ir tarp žmonių. Carol Dweck dalį savo karjeros paskyrė ieškojimams atskleidžiantiems žmogaus požiūrio įtaką jo pasiekimams ir nustatė, kad tie, kurie mano, kad pastangų dėka gali pasiekti bet ką, rezultatais pranoksta turinčiuosius aukštesnį IQ. Paprastai tokie žmonės nepriima faktų kaip nepakeičiamų, jie linkę ginčyti nusistovėjusias tiesas ir bandyti dar kartą net tada kai nepasiseka vėl ir vėl. Lyderystės ekspertas Mark Murphy prieš keletą metų atliko tyrimą ir išsiaiškino,  kad iš 20 000 naujokų 46% per pirmuosius 18 mėnesių susikerta, t.y. jiems vienaip ar kitaip nepavyksta atlikti jiems paskirtų užduočių. 89% nesėkmės atvejų- dėl jų netinkamos motyvacijos, įsitraukimo, susidomėjimo. Kitaip sakant dėl netinkamo požiūrio.

Kaip išsiaiškinti, ar žmogus, kuris nori pas jus dirbti turi tinkamą požiūrį? Standartiniai klausimai apie tai, kokios stipriosios, o kokios silpnosios jo pusės, ne visada padeda identifikuoti tinkamo požiūrio kandidatus. Žinoma, kartais nereikia nieko klausti, nes iš akių matosi ir spinduliuojančios energijos jaučiasi, kad prieš jus būtent tas žmogus, kurio reikia. O kartais iš kandidato „laba diena, aš čia į atranką“ supranti, kad jam tai keliasdešimtas kartas, o jūsų laukia labai nuobodus pokalbis. Siekiant išsiaiškinti žmogaus požiūrį tinka visi situaciniai klausimai, kaip jis elgtųsi vienoje ar kitoje situacijoje, kokios jo vertybės, ką mėgsta ir ko nemėgsta. Per darbinę praktiką išsigryninau dar du klausimus, kuriuos visada užduodu kandidato požiūriui pasitikrinti, jei matau, kad jis gali būti tinkamas mūsų organizacijai.

Papasakokite apie karjeros tarpsnį, kuris Jūsų manymu buvo pilnas iššūkių? Kokios tai buvo aplinkybės (dėl ko tokia situacija atsitiko), kaip jautėtės tuo metu, kokie buvo jūsų rezultatai? Vienas iš klausimo tikslų išsiaiškinti, kaip žmogus atsiduria situacijose, kur jo laukia iššūkiai – ar tampa aplinkybių auka (pvz. įmonėje buvo inicijuoti pokyčiai) ar pats inicijuoja naujus projektus. Kaip elgiasi jose – ar vadovaujasi patirtimis ir kartoja tai ką jau kažkada darė ar ieško naujų prasmių integruojant žinias, intuiciją ir patirtį. Kitas dalykas – kaip apibūdina iššūkį? Ar tai tikrai ta situacija, kuomet atsidūrė anksčiau nepažintoje tikrovėje, o gal tai viso labo buvo eilinis darbas, kur reikėjo greitesnės reakcijos ir daugiau darbo laiko. Tai, kaip žmogus jautėsi tose situacijose, parodo, koks jo požiūris į naujoves, į nestandartines užduotis – ar jam tai įdomu (ar užsidega akys), o gal atvirkščiai- niekada nebenorėtų to patirti? Na ir galiausiai rezultatai, kurie irgi iškalbingi, todėl labai svarbu pamatuoti jų vertę, kai ieškote žmogaus, kuris būtų kūrėjas, o ne pareigų vykdytojas.

Ką veikiate laisvalaikiu? Atsakymas, kad visai neturiu laisvalaikio tikrai nereiškia, kad radote atsidavusį darbštuolį. Greičiau tai yra signalas, kad prieš jus sėdi pasidavęs aplinkybėmis nuobodybė neprisiimantis atsakomybės už savo gyvenimą. Turiningą laisvalaikį turintys žmonės paprastai yra įdomios, žingeidžios ir platų požiūrį turinčios asmenybės. Tokie darbuotojai turi įdomių ir vertingų idėjų, kurios gali prisidėti prie jūsų verslo vystymo, geba gerai planuoti laiką ir taip būti efektyviais, yra komunikabilūs ir puikūs komandos žaidėjai. Žinoma, asmeninės savybės labai priklauso nuo laisvalaikio leidimo formos, todėl kiekvieną atvejį reikia vertinti atskirai. Tačiau patikėkite manimi ir bėkite nuo tų, kurie laisvalaikį skiria tik darbui.

Kaip suprasti, ar pasamdėte žmogų su geru požiūriu? Labai lengva! Gavę darbo pasiūlymą jie yra laimingi ir tikri, kad jiems pasiseks. Na o prisijungę prie komandos greitai atsiduria tarp geriausius rezultatus rodančių.

Įdomių paieškų ir atradimų ieškant teisingo požiūrio.

Rašant straipsnį naudojau informaciją iš šių tinklapių:https://www.entrepreneur.com; https://www.entrepreneur.com; https://www.businessnewsdaily.com

HR Hint Online įkūrėja Giedrė Vaitiekūnaitė – Urbanovič