BLOGAS

12 birželio, 2019

Vaiko priežiūros atostogos: ar įmanomas lengvesnis grįžimas?

Darbdaviai remia pečius ir vis dažniau kalba, kad mamos (nes tai vis dar daug dažnesnis atvejis) iš vaiko priežiūros atostogų turėtų grįžti kiek įmanoma ankščiau. Pagrindiniai argumentai – prarandami įgūdžiai, sunki integracija. Mamos neskuba grįžti ir naudojasi suteiktomis garantijomis. Tad ar galimas kompromisas ir kokiomis sąlygomis mamų grįžimas gali būti sėkmingesnis?

KOKIA ATOSTOGŲ TRUKMĖ NEDARO ŽALOS VAIKUI?

Dažnai primenama, kad vaiko priežiūros atostogos Lietuvoje – vienos ilgiausių pasaulyje. Tačiau šalia šių skaičių pamirštama paminėti, kad jei mama grįžta į darbą jau pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais, tai neigiamai veikia vaiko vystymąsi, emocinę ir pažintinę raidą.

Psichologė – psichoterapeutė Rūta Butkutė teigia, rekomenduojama su vaikeliu būti pirmuosius 2-3 metus, bet pirmieji metai kūdikiui yra ypač svarbūs, nes kuriasi saugus ir pastovus emocinis ryšys su mama, kuris daro ženklią įtaką vėlesniam vaiko ir suaugusio gyvenimui. Jeigu atsitinka taip, kad į darbą tenka sugrįžti daug anksčiau (dėl šeimos finansinės padėties, mamos emocinės būklės, pasitaikiusios puikios galimybės ar pan.), svarbiausia suprasti, jog stabilumas, nuoseklumas ir saugumas yra pamatiniai dalykai, kurie kuria sveiką ir saugų vaiko pasaulį. Vaikas saugiai jaučiasi, kai formuojasi prisirišimas su jį nuolat prižiūrinčiu asmeniu. Jei mamos nėra šalia, tai gali būti tėtis, seneliai, nuolatinė auklė.

SĖKMINGAS GRĮŽIMAS – ABIEJŲ PUSIŲ REIKALAS?

Verta paminėti du dalykus – darbuotojos norą neatitrūkti ir tobulėti, o taip pat darbdavio pasiruošimą ir brandą.

Suprantama, kad mamai išėjus prižiūrėti vaiko, ypač pirmą kartą, visai šeimai reikia laiko susidėlioti ritmą, suprasti, kaip atliepti kūdikio poreikius. Todėl pirmas pusmetis gali būti sudėtingas. Tačiau bėgant laikui, atsiranda šiek tiek laisvo laiko, kuris gali būti skiriamas pasiruošimui grįžti į darbo rinką, t.y. pasidomėjimui apie veiklos srities aktualijas, įmonės gyvenimą, kontakto su kolegomis palaikymui.

Jei nėra kur grįžti – rekomenduojama turėti planą, pagalvoti, į kokią poziciją mama norėtų sėkmingai kandidatuoti. Tuomet susirasti keletą darbo skelbimų ir tikslingai tobulinti tas kompetencijas, kurios reikalingos. Galbūt tai studijų programa, anglų kalba, programavimo kursai, nuotoliniai mokymai internete? Laikas greitai bėga, tad pradėjus ieškoti naujo darbo tikrai stipriau atrodys mama, kuri turėjo planą ir tikslingai siekė užsibrėžto tikslo.

Lėtai, bet daugėja darbdavių, kurie ne tik mato prastą integraciją kaip didžiulę problemą, bet prisiima dalį atsakomybės ir imasi priemonių. Dažniausiai pasitaikančios yra šios:

  • Įmonės kultūra. Pirmiausia tai pozityvaus požiūrio į tėvystę formavimas – neformalūs renginiai ne tik darbuotojams, bet ir šeimos nariams, lankstus darbo grafikas, galimybė dirbti nuotoliniu būdu, atlyginimo kėlimas atsižvelgiant į infliaciją, net tada, kai mama yra atostogose, kambariai, kuriuose moterys gali nusitraukti pieną. Idealiu atveju ir įmonės įsteigti vaikų darželiai visai šalia, ar net biuro patalpose.
  • Aiškumas/ Susitarimas. Išeinant į vaiko priežiūros atostogas dažnai aptakiai atsisveikinama su pažadu greitu metu pasimatyti. Susitarimas reguliariai palaikyti kontaktą mamai patogiu kanalu, o tai pat iniciatyva iš darbdavio, sukuria galimybę palaikyti pulsą ir žinoti, ar mama jau svarsto apie grįžimą, kokie klausimai jai kyla? Galbūt jau turi šiek tiek laiko ir norėtų padirbėti iš namų? O gal ima abejoti ar buvusi pozicija jai yra tinkamiausia ir nori keisti sritį?
  • Dalyvavimas įmonės gyvenime. Reguliarus kontakto palaikymas dalinai išspręs atitolimo problemą, tačiau mamas būtina kviesti ir į įmonės renginius, tokius kaip strategijos ir rezultatų pristatymai, vasaros, Kalėdų ar įvairūs komandos formavimo renginiai. Taip pat jų nepamiršti organizuojant mokymus. Galbūt ne visada į kvietimą bus gautas pozityvus atsakymas – bet siunčiama žinutė, kad mama yra laukiama tikrai pasieks gavėją.
  • Prieš grįžtant. Rekomenduojama dar prieš grįžtant mamai į darbą susiorganizuoti gyvą susitikimą, kurio metu pasikalbėti ir išsiaiškinti, ar mama sekė įmonės veiklą, ar domėjosi savo veiklos sritimi, ar palaikė kontaktą su kolegomis. Tai labai naudinga informacija ruošiantis mamos sugrįžimui (ir nesvarbu, ar grįžtama po metų, dviejų ar penkių).
  • Sugrįžus į darbą – orientacijos dienos. Įmonė keičiasi daug greičiau nei mums atrodo. Naujos sistemos, kolegos, priimtos tvarkos ar politikos, su kuriomis reikia supažindinti ar jas priminti. Brandžios įmonės turi ir integracijos planą su pirmų trijų ar pusės metų tikslais, kurie aptariamai reguliarių susitikimų su tiesioginiu vadovu bei personalo specialistu metu.

SVARBU NE TIK KOMPETENCIJOS, BET IR EMOCIJOS

Ne mažiau svarbu suprasti, kad iš vaiko priežiūros atostogų į darbą grįžtančios moterys dažnai jaučia tokias emocijas kaip nerimas, kaltė, liūdesys, baimė. Dažnas ir vidinis konfliktas, kai darbe norima greitai parodyti puikius rezultatus, bet tuo pačiu būti ir tobula mama.

Psichologė – psichoterapeutė Rūta Butkutė sako, kad išėjimas į darbą yra atsiskyrimas, kuris tiek vaikeliui, tiek mamai yra skausmingas ir lydimas įvairių jausmų. Kuo vaikas mažesnis, tuo stipresni jausmai gali lydėti, todėl svarbu, kad atsiskyrimas neįvyktų staiga, neplanuotai ir nepasiruošus visiems šeimos nariams. Svarbu turėti ne tik pirminį planą (pvz.: vaikas eis į darželį, jį prižiūrės artimi žmonės ir pan.), bet ir suplanuoti, kaip elgsitės vaikelio ligos ir kitais atvejais.

Kaltės jausmas, nerimas, baimė, liūdesys – natūralūs jausmai, susiję su atsiskyrimu nuo vaikelio. Svarbu, kaip su jais tvarkomasi ir kokią vidinę poziciją turi pati moteris. Reikia suprasti, kad šiuo metu ji ne tik darbuotoja ar vadovė, bet ir mama, kas šiame gyvenimo etape yra pagrindinis vaidmuo. Todėl būti ir tobula darbuotoja, ir tobula mama sunkiai pavyks ir toks pasiryžimas net žalingas – nuolatinė įtampa didės ir grės perdegimas, išsekimas.

Todėl psichologė pataria jau ruošiantis atsiskyrimui priimti tvirtą vidinę poziciją, jog pirmiausia esu mama ir turiu pasirūpinti vaikelio poreikiais. Turint tokią poziciją bus lengviau su darbdaviu ar personalo vadovu sutarti, kaip, kada ir kokiu būdu atliksite Jums skirtus darbus ir užduotis. Verta prisiminti, jog ilgalaikėje perspektyvoje stabilus ir nuoseklus, bet ne tobulas darbas atneša daug daugiau naudos.

HR Hint Online verslo partnerė Asta Mikalajūnienė

Publikuota: Delfi

Aiškus ir nuoseklus adaptacijos procesas padeda ne tik išvengti streso naujiems ar po ilgų atostogų į darbą grįžusiems darbuotojams, bet ir užtikrina greitesnį tikslų įgyvendinimą. HR Hint Online personalo valdymo procesų gide rasite visas rekomendacijas ir reikiamus šablonus bei įrankius adaptacijos procesui sustyguoti.