BLOGAS

19 gegužės, 2020

Personalo vadovo nuoma: aukštos kvalifikacijos specialistas pagal poreikį

Tiek krizės akivaizdoje, tiek ekonominiame pakilime, kiekviena įmonė yra suinteresuota optimizuoti savo veiklos procesus. Įmonės jau įprato subkontraktuoti buhalterius, teisininkus, IT specialistus, populiarėja ir išorinio personalo vadovo nuoma, nes supranta –net jei neturi personalo vadovo, personalo klausimai yra neišvengiami ir reikalaujantys specifinių žinių.

Padeda sustiprinti esamą komandą

Vytautas Kregždė, įmonės „Grifs AG“ vadovas sako, kad personalo specialisto nuoma susidomėjo esant poreikiui sustyguoti ir patobulinti vidinės personalo komandos veiklą.

„Išėjus iš darbo įmonės personalo vadovui, nusprendėme nesamdyti naujo vadovo, o vietoje to pabandyti padirbėti su išoriniu specialistu. Praktiniai pavyzdžiai rinkoje rodė, kad galima sėkmingai pasinaudoti tokia paslauga. Kadangi esame nemaža įmonė, turime žmogiškaisiais ištekliais besirūpinančią komandą, tačiau galimybė nusisamdyti kompetentingą, skirtingų patirčių turinčią profesionalų komandą, ir tuo pačiu sustiprinti vidinį personalo specialistų kolektyvą, pasirodė puiki idėja, — komentuoja jis.  Žvelgiant į mūsų situaciją, visi svarbūs personalo procesai buvo vykdomi, tačiau norėjosi darbus atlikti dar geriau, inovatyviau. Pradėję naudotis išorinio personalo vadovo paslauga, greitai pamatėme kuriamą vertę ir teigiamus pokyčius vidinei personalo komandai“.

Vadovas pasakoja, kad paslaugos naudą įžvelgė iškart – „HR Hint Online“ komanda padėjo apsibrėžti esamą personalo darbų situaciją bei susidėlioti metinį trumpalaikių ir ilgalaikių tikslų planą. Netrukus, kartu su įmonės darbuotojais, samdomas personalo vadovas ėmėsi ir jų įgyvendinimo.

„Atlikus pradinį visų personalo procesų auditą, iš karto gavome teigiamą rezultatą – susistemintą mūsų personalo valdymo sistemos vertinimą „iš išorės“, tuomet buvo daug paprasčiau susidėlioti projektus ir galimus darbus bei imtis juos produktyviai vykdyti. Vieną iš personalo procesų tobulinimo etapų išorinis personalo vadovas, bendradarbiaudamas su įmonės vadovais bei darbuotojais, jau sėkmingai įgyvendino, toliau vykdome kitus numatytus darbus“, – dėsto jis.
Pasak V. Kregždės, samdomas personalo vadovas dirba pagal sutartą darbų planą bei periodiškai informuoja apie įgyvendinamų projektų eigą. Labai svarbus yra pulso jautimas, tad išorinis žmogus komunikuoja su įmonės vadovybe, padalinių vadovais bei darbuotojais, vidine personalo komanda, dalyvauja susirinkimuose, kuriuose aptariami personalo klausimai.

Samdomas specialistas – su daugiau patirties

  Įmonių grupės „AEDILIS“ bei įmonės „ELSETA“ vadovas Raimundas Slavinskas sako, kad laikino personalo vadovo paslauga pasinaudojo dėl to, kad siekė gauti inovatyvių pasiūlymų ir įžvalgų iš patirtį, dirbant su įvairiomis įmonėmis, turinčios personalo valdymo komandos.

„Nejaučiame, kad turime tiek personalo klausimų, kad reiktų įdarbinti nuolatinį, pilną darbo dieną dirbantį darbuotoją. Kolektyve draugiškai bendraujame, randame sprendimus ir sutarimus drauge, todėl ir dėl vidinės komunikacijos sunkumų nejaučiame. Priimdami sprendimą dėl išorinio personalo vadovo nuomos, manėme, kad samdomas specialistas, dirbdamas su nemažai organizacijų, turės platesnį akiratį, kas, iš tiesų, labai pasiteisino“, – pažymi R. Slavinskas.

Vadovas pasakoja, kad samdomas personalo vadovas yra pakankamai lankstus ir dalį laiko dirba įmonėje, dalį laiko nuotoliniu būdu. Vienas iš atliktų samdomo personalo vadovo darbų pavyzdžių – kartu su savo specialistų komanda, vienoje iš jo valdomų įmonių, įgyvendino 360-ties darbuotojų vertinimą, pateikė rezultatus ir pasiūlymus, kaip galima būtų vertinimus pagerinti.

Pasak R. Slavinsko, mažos organizacijos dažniausiai gyvuoja be personalo vadovų, todėl galimybė gauti parengtus dokumentus ir žinių, kaip tvarkytis su personalo klausimais, pakelia ir pačio smulkaus verslo vadovo kompetenciją ir leidžia išvengti klaidų. „Daugelis personalo darbų, kuriuos darėme, kaip patys supratome, buvo pakeista daug sklandesniais sprendimais. Tuo pačiu atsirado patarėjas, kuris konsultuoja įmonę remdamasis geriausiomis verslo praktikomis ir pakelia organizacijos personalo veiklų vykdymą į aukštesnį lygį. Iš samdomos personalo valdymo komandos gauname daug įžvalgų ir metodikų, kaip kelti darbuotojų kompetenciją, didinti jų įsitraukimą, ugdyti sėkmingą komandą, pasirengti metiniams pokalbiams, sudaryti darbuotojų atlygio sistemą, taip pat, kaip pasiruošti darbuotojų atrankai, kokiais kanalais jų ieškoti. Išspręsti biurokratinius procesus labai padeda samdomo personalo vadovo paruošti standartinių dokumentų ruošiniai“, – kalba vadovas.

Vis dar nedrįsta patikėti darbų laisvai samdomiems specialistams

Anot Giedrės Vaitiekūnaitės – Urbanovič, personalo vadovo nuomos paslaugą teikiančios įmonės „HR Hint Online“ įkūrėjos, dažnai įmonės nėra linkusios rizikuoti ir drąsiai samdyti laikiną personalo specialistą. Viena iš galimų priežasčių – netikėjimas, kad išorinis specialistas gali sukurti vertę.

   „Atėję į naują organizaciją, visada pradedame nuo išsamaus personalo valdymo procesų audito pagal mūsų ruoštą metodiką. Po audito parengiame išsamias ataskaitas su aiškiu situacijos aprašymu, siūlomais veiksmais ir prioritetų sąrašu situacijos gerinimui. Vien audito atlikimas dažnam vadovui yra didžiulė vertė“, – pasakoja G. Vaitiekūnaitė – Urbanovič.

Nauda ir smulkiam, ir didesniam verslui

Įmonės „HR Hint Online“ įkūrėjos teigimu, laikinas personalo specialistas gali būti naudingas ne tik smulkiam, personalo vadovo neturinčiam, bet ir didesniam verslui. Pasak G. Vaitiekūnaitės – Urbanovič, didesnėse organizacijose darbas vyksta su personalo skyriaus komanda, kuri įgyvendina su vadovybe sutartus sprendimus. Be to, mūsų specialistai daug dėmesio skiria vadovų konsultacijoms, dalyvauja susirinkimuose, kuriuose tenka patarinėti strateginiais personalo valdymo klausimais.

„Mažose organizacijoje mūsų specialistai atlieka visas personalo valdymo skyriui tenkančias funkcijas – nuo darbuotojų atrankų, procesų diegimo, darbuotojų apmokymo iki vadovų konsultacijų. Kai kurios įmonės neturi galimybės pasisamdyti aukšto lygio specialistų arba, kai kuriais atvejais, jiems to net nereikia, – kalba ji. – Įmonėms, kurios turi personalo specialistą – mūsų profesionalų samdymas gali padėti auginti jų esamą specialistą. Taip yra buvę – ateiname, sutvarkome procesus, apmokome personalo žmogų ir išeiname“.

Nori stiprios komandos, bet neturi laiko jos ugdyti

Giedrė Vaitiekūnaitė – Urbanovič pasakoja, kad prieš beveik 2 metus veiklą pradėjo su vieninteliu produktu – personalo valdymo procesų gidu, kuriame trumpai ir paprastai aprašyti visi pagrindiniai personalo valdymo procesai ir jam diegti reikalingi šablonai, įrankiai, metodai ir priemonės.

„80-90 proc. personalo valdymo procesų kiekvienoje organizacijoje yra vienodi, skiriasi tik kultūra, vertybės, organizacijos išsivystymo ir biurokratinio valdymo lygis. „HR Hint Online“ gidas skatina pasiimti jau sukurtą produktą ir nebeišradinėti dviračio, o sutaupytą laiką skirti darbams, kuriantiems realią vertę: procesų optimizavimui, darbui su žmonėmis ir specifiniais verslo poreikiais“, – komentuoja ji. Pasak pašnekovės, tik išleidus į rinką personalo valdymo procesų gidą, pastebėta, kad verslų savininkams, vadovams labiausiai rūpi rezultatas – jie nori stiprios komandos, įsitraukusių darbuotojų ir pasiektų verslo tikslų, tačiau laiko personalo valdymo procesų diegimui, vystymui ir palaikymui ne visada turi, o kompetentingą personalo valdymo specialistą pasisamdyti gali tikrai ne kiekviena organizacija.

„Dažniausiai kiekvienoje įmonėje yra žmogus, kuris sutvarko dokumentus, įdarbina žmones ar išsprendžia kasdienius personalo klausimus. Vis tik, ne visada vadovai turi stiprią ir kompetentingą atramą, kai reikia priimti sprendimus sudėtingesniais personalo valdymo klausimais, pavyzdžiui, atleisti darbuotoją, su komanda susitarti dėl tikslų įgyvendinimo ar formuoti norimą kultūrą. Taip ir kilo idėja šalia HR Hint gido suteikti personalo vadovo nuomą, kad kiekviena organizacija turėtų galimybę formuoti norimą personalo valdymo modelį“, – dėsto ji.


Publikuota vz.lt, 2020-05-07
Plačiau: https://www.vz.lt/verslo-valdymas/2020/05/07/personalo-vadovo-nuoma-aukstos-kvalifikacijos-specialistas-pagal-poreiki