BLOGAS

30 birželio, 2022

Problemos dėl darbuotojų – o kokia tvarka personalo valdymo procesuose?

Laimingi darbuotojai, puikiai lyderio vaidmenį atliekantis vadovas, sklandžiai veikianti organizacija – tokį idilišką paveikslą būtų galima įsivaizduoti įmonėse, kuriose maksimaliai gerai sustyguoti personalo valdymo procesai. „Realybėje idiliškų vaizdų mažiau – skirtingo pobūdžio ir skirtinguose gyvavimo etapuose esančios bendrovėms kyla įvairių galvosūkių, susijusių su darbuotojais. Mūsų žinios, unikalūs įrankiai ir sukaupta patirtis leidžia išspręsti šias užduotis“, – teigia Inga Radzevičienė, personalo valdymo bendrovės „HR Hint Online“ projektų vadovė.

Kodėl bendrovės apsisprendžia samdyti išorinius personal valdymo profesionalus? Motyvų daug, tačiau vienas pagrindinių – teigiamo pokyčio siekis organizacijoje, juvelyriškai kruopščiai sutvarkant procesus, susijusius su komanda ir lyderyste. „Žinoma, daugelyje organizacijų tuo rūpinasi vidiniai specialistai, tačiau jie įdarbinami ne visose įmonėse. Be to, įmonei išgyvenant tam tikrus sudėtingesnius etapus – vos įsikūrus, plečiantis, stiprinant esamas konkurencines pozicijas – labai praverčia žvilgsnis iš šalies, nuoseklus auditas, problemų įvardijimas ir gairės joms spręsti“, – paaiškina I. Radzevičienė.


Patyrusi komanda iš išorėsJulius Denafas, saulės elementų gamybos UAB „Valoe Cells“ vadovas, pasakoja, kad bendrovė „HR Hint Online“ komandai patikėjo personalo vadovo funkcijas. Link tokio apsisprendimo pastūmėjo bendrovės situacija: „Valoe Cells“ kūrėsi „nuo nulio“, startavo su labai maža komanda. Šiuo metu įmonėje dirba apie 20 technologinės-inžinerinės kompetencijos žmonių.

„Greit supratome, kad žmogiškųjų procesų valdymui būtina patyrusi komanda, o jos viduje neturėjome. Mūsų lūkesčius atitikusi „HR Hint Online“ šiuo metu yra atsakinga už personalo valdymo procesų kūrimą, diegimą ir valdymą. Pradėjome bendradarbiauti 2021 m. pradžioje, „HR Hint Online“ daugumą procesų padėjo sukurti nuo nulio, pradedant darbuotojų atranka, motyvacija, ugdymu ir baigiant darbo santykių valdymu bei įmonės renginių organizavimu“, – pažymi J. Denafas.

Vadovo teigimu, su išoriniais partneriais dirbama skaidriai, aiškiai planuojant užduotis, susidėliojant prioritetus, nagrinėjant ataskaitas apie atliktas užduotis. „HR Hint Online“ komanda sėkmingai sugeba siūlyti ir diegti efektyvius, inovatyvius, laiką taupančius sprendimus. Savarankiškumas, proaktyvumas ir iniciatyva – tą labai jaučiame dirbdami su šiais profesionalais“, – sako pašnekovas.

 

Pagalba augimo etape„HR Hint Online“ ekspertė I. Radzevičienė pamini kitą įdomų projektą – medienos prekybos UAB „Diverus“,  kurioje, pasak specialistės, bendradarbiavimas prasidėjo nuo bazinių personalo valdymo procesų tvarkymo, kuomet buvo identifikuotas stiprus visos organizacijos poreikis įmonės vertybėms išgrynininti ir įtvirtinti.

Taip kartais nutinka – ateiname į organizaciją, pradedame dirbti ir ne visada esame tikri, ką aptiksime kitame žingsnyje. Pažindami organizaciją, aptinkame jos tyliąsias problemas, spręstinus, bet primirštus klausimus. Projektas sėkmingas tuomet, kai įsigyveni į organizaciją, perpranti tai, kas jai reikalingiausia“, – pasakoja I. Radzevičienė.

Donatas Jucius, „Diverus“ įkūrėjas ir direktorius, prisimena, kad, pasitelkus „HR Hint Online“, įmonėje „Diverus“ buvo išgrynintos stiprios augimo ambicijos. „Suprasdami, kad tikslų gali būti pasiekiama tik profesionaliai dirbant su žmonėmis, komandomis ir įsivertinę buvusį personalo valdymo lygį, pradėjome partnerių paiešką. „HR Hint Online“ turėjo aiškiai suformuotus ir aprašytus procesus, įrodančius vertę ir aktualumą mūsų organizacijoje. Atlikę auditą, personalo specialistai pateikė siūlymus, kuriuos procesus reikėtų gerinti, kur reikėtų dėti didžiausią akcentą ir dalyvavo visa tai įgyvendinant. Džiaugiamės įvykusiu pokyčiu ne tik organizacinėje kultūroje, bet ir konkrečiuose procesuose“,  – sako D. Jucius.


Auditas ir prioritetaiUAB „Hotrema“, techninės izoliacijos, pastolių montavimo ir metalo ruošinių bendrovė, padedant „HR Hint Online“, atliko personalo valdymo procesų auditą ir numatė prioritetinius procesus, kuriuos reikia tvarkyti kuo skubiau.

„Numatėme žingsnius, kaip veiksime – ne viską iš karto, o palaipsniui. Pradėjome naudoti HR Hint Online gidą, kuris padeda suprasti, kaip gali atrodyti procesai, kokie jų pavyzdžiai, rodikliai ir kt.“, – pasakoja bendrovės „Hotrema“ personalo vadovas Linas Dungveckis.

„Esu naujokas žmogiškųjų išteklių srityje, iki šiol mano pažintis su šiais procesais būdavo kaip konsultanto, bendraujančio su įmonėmis per HR vadovus ir specialistus. Iš jų išgirsdavau lūkesčius, problemas ir sėkmės istorijas. Todėl ieškojau pagalbos įsivertinant įmonės personalo valdymo procesus, suprantant, kurioje vietoje labiausiai reikia pokyčių. „HR Hint Online“ man buvo žinoma, juos ir pasirinkome. Tiek mūsų įmonės akcininkai, tiek Žmonių ir kultūros departamentas, tiek aukščiausių vadovų komanda buvo patenkinti rezultatais“, – priduria L. Dungveckis.

 

 

Kaip einama rezultato linkŠie bendrovių pavyzdžiai rodo, kokių skirtingų poreikių gali turėti organizacijos. „Kad žinotume, nuo ko organizacijoje pradėti, atliekame personalo valdymo procesų auditą. Esame įsivardinę 9 pagrindinius procesus, įvertiname, kiek organizacijos yra jau pažengusios ir kur reikia pagalbos. Neretai klientai ir patys žino savo silpnąsias vietas – mes esame žvilgsnis iš šalies, kurio dėka pavyksta pažiūrėti į tai, kas yra nepatogu ir reikalauja susitelkimo sprendžiant“, – darbo specifiką atskleidžia I. Radzevičienė.

Per kiek laiko įgyvendinami būtini pokyčiai personalo srityje? Pasak ekspertės, personalo valdymas imlus laikui. „Būna, kad įmonė ilgus metus nekreipia dėmesio į trūkumus personalo srityje, o paskui tikisi rezultato per porą mėnesių. Tačiau jei norima esminių patobulinimų, tai yra ilgalaikiai projektai“, – pabrėžia pašnekovė.

Jos teigimu, iki rezultato einama palaipsniui, pokyčiai nevykdomi visi iš karto – nuosekliai einama nuo proceso iki proceso. Sėkmingai bendradarbiaujama tada, kai į projektą pakankamai įsitraukia ir vadovai, tokią sąlygą „HR Hint Online“ nurodo ir savo pasiūlymuose.

„Nesant vadovo įsitraukimo, projektas gali ir nepavykti. Tačiau dauguma mūsų sutiktų lyderių yra drąsūs ir pasitiki tiek savimi, tiek mūsų ekspertiškumu. Jie siekia pokyčių, išmano jų vertę, atvirai su mumis bendrauja. Lanksčiai bendradarbiaudami, žingsnis po žingsnio siekiame užsibrėžtų tikslų ir galiausiai pasiekiame įmones džiuginančių rezultatų“,  – apibendrina I. Radzevičienė.

 

 

Įmonės jau įprato subkontraktuoti buhalterius, teisininkus, IT specialistus, bet kai tik startavome su personalo vadovo nuomos paslauga, rinka ir potencialūs klientai į tai žiūrėjo atsargiai ir netikėjo, kad tokioje „jautrioje“ srityje kažką tvaraus ir vertingo gali sukurti išorinis, kelias valandas per savaitę dirbantis, žmogus.

Personalo valdymo klausimai yra neišvengiami ir reikalaujantys specifinių žinių, todėl vis daugiau vadovų pamato mūsų kuriamą vertę, dalį atsakomybių perdavę mūsų komandos profesionalams. Negana to, pastarieji metai ir jų iššūkiai tik patvirtino stiprių personalo valdymo kompetencijų būtinumą, deja, rinkoje jaučiamas didžiulis aukštos kompetencijos personalo vadovų trūkumas.  Tikrai ne visoms organizacijoms reikalingas pilnas profesionalaus personalo vadovo „etatas“, o mažesnės įmonės stiprios kompetencijos žmonių paprastai neprisitraukia dėl darbo specifikos (mažoje įmonėje personalo žmonės paprastai daro viską, kas įeina į personalo valdymo procesus – nuo administravimo iki strateginių projektų vykdymo). Todėl išorinio personalo vadovo nuoma  padeda išspręsti sudėtingus klausimus, o nauda yra gerokai didesnė bei greitesnė nei tokį pat klausimą sprendžiant su žemesnės kvalifikacijos darbuotoju“, – teigia „HR Hint Online“ įkūrėja ir vadovė Giedrė Vaitiekūnaitė – Urbanovič.


Visą straipsnį taip pat skaitykite www.vz.lt