BLOGAS

27 liepos, 2018

Veikti skatinančios energijos organizacijoje užtikrinimas

Veikti skatinančios energijos organizacijoje užtikrinimas

Energija yra tai dėl ko darosi tai, ką pradedame. Kitaip tariant, jei yra energija, įgyvendiname tai ko trokštame, pasiekiame užsibrėžtus tikslus, padarome pokyčius savo asmeniniame gyvenime arba profesinėje veikloje. Kiekvienos organizacijos siekis yra turėti komandą, kurios nariai kupini energijos padaryti tai, dėl ko yra pasamdyti. Tikiu, kad kiekvienam teko patirti kuomet energija veržiasi per kraštus arba ir tai, kuomet viskas slysta iš rankų ir vienintelis dalykas, ko norisi, tai tik atsigulti prieš kompiuterį ir pasnausti. Kiekvienas žmogus spinduliuoja skirtingą energiją, kurią priimdami pasikrauname arba atvirkščiai- išsenkame. Kiekvienas veiksmas arba įkrauna energijos veikti toliau, arba atima bet kokią motyvaciją net judėti.

Taigi kaip padaryti, kad organizacijoje vyrautų tik teigiama ir išsikeltų tikslų pasiekimą užtikrinanti energija? Keldamas šį uždavinį kiekvienas vadovas susiduria su dviem tipo iššūkiais- teisingų žmonių atranka ir veikti skatinančios įmonės kultūros palaikymą.

Kaip užsitikrinti energingą komandą? Pradėti, žinoma, reikia nuo žmonių, kuriuos priimame arba laikome savo organizacijoje. Klausimo dėl kandidato profesionalumo šiame kontekste nekelkime. Šis poreikis aiškus kaip du kart du. Kai turime kandidatą, kuriam galėtume ramiai patikėti reikiamų funkcijų įgyvendinimą, reikėtų įvertinti jo gyvybingumą ir motyvaciją. Siūlau iš tolo apeiti tuos, kurie turi rimtų asmeninių problemų, yra psichologiškai išsekę ar ieško naujo darbo kaip ramios užuovėjos pasislėpti nuo kažko, kas gyvenime netenkina. Skamba negailestingai? Galbūt, bet tokiems darbuotojams įmonės tikslai niekada nebus prioritetiniai. Taigi yra didžiulė rizika jiems patikėti svarbius projektus ar užduotis. Tokiems žmonėms, ar jie kandidatai, ar esami darbuotojai reikia siūlyti galimus sprendimus savoms problemoms išspręsti ar poilsį atsigauti, bet tik tiek.

Atkreipkite dėmesį į žmogaus pomėgius. Idealu, jei jie artimi darbui, kurį jis ketina dirbti. Tarkime, dirbdama automobilių  priedų distribucinėje kompanijoje, kandidatų į pardavimo pozicijas visada klausiau jų „santykio“ su automobiliais. Tie, kurie jautė aistrą automobiliams, turėjo susijusių su tuo pomėgių (pvz. lenktynės, senovinių automobilių restauravimas ir pan.), dažniausiai būdavo visomis prasmėmis puikūs darbuotojai. Stebėkite bendrą žmogaus susidomėjimą tuo, ką pasakojate apie būsimą ar esamą darbą. Puikiai žinomas posakis „degančios akys“ labai iškalbingas. Jei to nematote – tikrai kažkas ne taip. Galbūt tai trumpalaikės priežastys, o galbūt kažkas rimčiau, ką reikia įvertinti.

Žmogaus motyvacija yra nuolatinis vadovo darbas, nuo pirmosios darbuotojo dienos ir kasdien kol jis dirba organizacijoje. Kokybiškas laikas, kuomet atvirai pasidalinama abipusiais lūkesčiais, jais susiderinama – yra garantas reikiamos energijos išlaikymui. Tokios emocijos kaip abejonė, neaiškumas, vangumas, prieštaravimai, baimė, demotyvacija yra tai, kas gadina teigiamą energiją. Žmonės, jausdami tokias emocijas, vietoje aktyvaus veikimo laiką skiria nereikalingiems svarstymams, užkulisinėms diskusijoms, gandams ar dar blogiau naujo darbo paieškoms.

Kaip jau užsiminiau straipsnio pradžioje – kiekvienas žmogus spinduliuoja energiją, kuri labai lengvai plinta ir „užkrečia“ aplinkinius. Todėl labai svarbu palaikyti kultūrą užtikrinančią geros energijos plitimą organizacijoje. Visi puikiai žinome, kad energija gimsta ten, kur yra veiksmas, o dingsta ten, kur nieko nevyksta arba vyrauja neigiamos emocijos. Taigi remiantis tuo – ilgi ir neproduktyvūs susirinkimai, neaiškūs procesai, apkalbos ir šmeižtas, ginčai, kuriais siekiama asmeninio pranašumo, o ne bendro tikslo – yra energijos siurbikai. Todėl labai svarbu kaip įmanoma minimalizuoti šiuos faktorius keičiant juos atviro ir pagarbaus tarpusavio bendravimo kultūra, aiškia komunikacija apie toleruotiną ir netoleruotiną elgesį, efektyvių procesų diegimu.

Na ir pabaigai, noriu pasidalinti labai gerai žinomu posakiu: žuvis pūna nuo galvos. Ir tai tikrai galioja kiekvienai organizacijai. Vadovo asmeninis gyvybingumas ir motyvacija yra užtaisas tam, koks bus jo komandos narių tonusas ir pačios organizacijos energija.

HR Hint Online įkūrėja Giedrė Vaitiekūnaitė – Urbanovič